زبان ها آیکن زبان ها
لودر سایت
لودر سایت
نوامبر 19, 2020 زبان تورکی در زمان حاکمیت سومریان و حکومت گؤک تورکها زبان رسمی دولتها و سلسله ه…


زبان تورکی در زمان حاکمیت سومریان و حکومت گؤک تورکها زبان رسمی دولتها و سلسله های مختلفی در اطراف و اکناف جهان بود ولی در وقفه چندصدساله که بعد از اسلام و رسمی شدن زبان تورکی ایجاد شد، سلسله قارامان اولین دولت بعد از اسلام است که زبان تورکی را زبان رسمی دولت خود قرار داد.
قارامانیان طایفه ای از ایل افشار قبيله اوغوز بودند که شاخه ای از آنها در آزربایجان زندگی می کردند. بعدها شاخه ای از ایل به سوی قونیه . که مرکز حکومت سلجوقیان روم بود. مهاجرت کرده و در سرحدات غربی دولت سلجوقی ساکن شدند.
اولین رئیس شناخته شده قارامانیان (نوره صوفی بود که اسلام را در منطقه نفوذ ارامنه تبلیغ کرد و باعث شد که سرزمین های تازه فتح شده در مقابل مسیحیت تقویت گردد.
«محمد بیگ » پسر کریم الدين رئيس قارامان ها ، بعد از فوت پدرش به قدرت رسید. او علاقه خاصی نسبت به زبان مادری خود زبان تورکی) داشت و همواره بدین صفت شناخته میشد. او در جنگی توانست نیروهای سلجوقی را شکست داده و کاروانی از صلیبیان را که به نیروهای مسیحی در جنگهای صل اموال کاروان را به نفع ترکان و مسلمانان مصادره کند. . محمد بیگ قارامان در(24 اردیبهشت 675) طی فرمانی زبان تورکی را زبان رسمی دولت قارامان اعلام کرد. در متن فرمان آمده بود: «««بوگوندن سونرا دیواندا، درگاهدا، بارگاهدا، میداندا، مجلیسده تورکجه دن باشقا دیل ایشله دیلمه ليدير»»» یعنی از امروز در دیوان و درگاه، بارگاه، میدان و مجلس غیر از زبان تورکی زبان دیگری به کار برده نخواهد شد و بدین ترتیب حدود دو قرن ونیم زبان تورکی زبان رسمی دولت قارامان گردید که بعدا عثمانیان و صوفیان وارث آن شدند.
#yenebizturkmen😍💪💪 #turkic_council

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.